Senzor je zložený z pixelov a každý jeden meria dopadajúce fotóny svetla, výstupom je napätie. Avšak toto je príliš malé, a musí byť zosílené. Toto zosílenie napätového signálu ovládame ISOm. Typická situácia kde snímaš scénu počas slnečného dňa ISO máš na minime, ak máš tmu, pômožeš si aj vyšším ISOm. S tým ale vzniká jeden neduh.
Šum
Poniektorý tvrdia že šum je prirodzený. Áno aj nie. Šum (zrno) na starých filmoch je pre oko príjemný. Digitálny šum je farebný, vzniká predovšetkým v tmavých plochách na obraze takže je nežiaduci. Navyše čím vyšší šum, tým nižšia ostrosť obrazu. S ISOm preto opatrne. Dôležitý poznatok je že s vyšším ISOm si znižuješ dynamický rozsah snímača. Resp. najlepší dynamický rozsah máš pri natívnom ISO.
Natívne ISO
Natívne iso je najvyššia možná hodnota ISO, ktorá ešte nevyžaduje zmenu napätia (teda zosílenia) na snímači a tak poskytuje najlepšiu kvalitu obrazu. Pozor, nieje to však vždy základné, alebo najnižšie ISO. Napríklad natívne ISO Canon C70tky je 800. A čo také duálne iso?
Duálne ISO
Táto technológia je zložitejšia na vysvetlenie, preto to skúsim zjednodušiť. Napríklad taký Panasonic S1H, má pri snímaní vo V-Logu dve natívne ISÁ: 640 a 4000. V momente ako sa citlivosť dostane na hranicu druhého natívneho ISO, Panasonic použije prvý analógový obvod s nižším šumom. Vo výsledku je tak pri ISO 4000 úroveň šumu podobná ako pri ISO 640.
Veľkosť senzora
Nezanedbateľný vplyv na ISO má tiež veľkosť senzora. V úvode sme si povedali že senzor je zložený z pixelov. Tieto pixely si predstav ako také lieviky. Čím je otvor v lieviku väčší, tým viac svetla cez neho prejde. Pre príklad. Toto video nakrúcam na Canon R6, ktorý má fullframevoý 20mgpx senzor. Canon R5 má tiež fullframeový ale 45Mgpx senzor. Čo to znamená? Že R6 je lepšia do lowlightu. Prečo? Pretože na rovnakej ploche má menej pixelov, a to znamená že sú väčšie. Aby sme boli presný Canon R6 má veľkosť jedného pixelu 6.57µm a R5 4.39µm.
Dúfam že si všetko pochopil, a ak nie, zbehni si článok ešte raz. Možno tu pre teba bolo príliš veľa nových info.
Všetko nájdeš zhrnuté aj vo videu: