Zmenil som uvažovanie a začal som tvoriť viac kreatívne, hľadať viac nápadov vo svojej hlave a brať inšpirácie zo svojho okolia a nie len na youtube a instagrame. Čo som nečakal, bolo to, že tie nápady som vo svojej hlave naozaj našiel. Prestal som kopírovať a začal som tvoriť. Ako? Zmenil som uvažovanie…

Na úvod si čisto náhodne ako exemplárny vzor vyberiem slovenských hudobných interpretov, ktorí sa stretávajú so zaujímavým problémom: nevedia preraziť na zahraničnom trhu. Dôvodov môže byť viac (napríklad prispôsobovanie hudby trhovému mechanizmu), no z môjho (audiovizuálneho) uhla pohľadu, treba zmieniť tento problém: takmer všetci sa snažia kopírovať a napodobňovať správania, hudbu, texty, marketing či trendy iných vo svete úspešných mainstreamových spevákov. Ak niekomu ukradnem toto všetko, tak je, samozrejme, ťažké sa presadiť v zahraničí, kde by Vás najradšej ukameňovali. Druhá strana mince je lákavejšia: kto kradne, ten má v tuzemsku oveľa väčší úspech (samozrejme, všetka česť a sláva výnimkám).

Rozšírme našu exemplárnu skupinu o umelcov, technických pracovníkov, autorov kníh, vývojárov, kuchárov… a zistíme, že všade to funguje obdobne. Zvykli sme si kopírovať nápady, postupy a technológie iných, ba dokonca i rigorózne práce, a myslím si, že pokiaľ sa nejedná o zlý a nečestný úmysel, tak len hľadáme najkratšiu cestu k dosiahnutiu cieľa. Na instagrame vidím úžasnú a nápaditú fotografiu, tak prečo si neurobiť duplikát vo vlastnej réžii, ušetrím tak hromadu času na kreatívnom procese, pokusoch ap. Tu je presne kameň úrazu. Málokomu sa vôbec chce uvažovať nad tým, že by niečo urobil inak, pretože to vyžaduje čas, financie a je s tým spojené hlavne jedno veľké riziko – neúspech.

Neúspech je neuveriteľný strašiak. „Ten originálny klip bude stáť 2 100 €, vizuálne to bude nebíčko v papuľke, no či sa to celé *zapáči ľuďom, si netrúfam odhadnúť.“ – vravím klientovi, ktorý ihneď spozornie. Je samozrejmé, že je tam určité riziko.

*Tento problém riešia agentúry, ktoré majú tímy ľudí špecializovaných na rôzne marketingové odvetvia. 

Často uvažujem o tom, prečo majú Američania taký úspech v hudobnom, ale hlavne v filmovom priemysle. Myslím si, že práve preto, že sa neboja experimentovať, neustále hľadajú nové talenty, formáty, scenáre a námety. Riskujú na najvyššej možnej miere a vypláca sa im to. K nám, samozrejme, pretečie len to najlepšie, ale nikto nevidí, že za všetkým je dlhá a riskantná cesta.

Akonáhle som toto pochopil, zmenil som uvažovanie a začal som tvoriť viac kreatívne, hľadať nápady viac vo svojej hlave a inšpirácie zo svojho ako na youtube a instagrame. Čo som naozaj nečakal, bolo to, že tie nápady som vo svojej hlave naozaj našiel. Prestal som kopírovať a začal som tvoriť.

Považujem za vhodné spomenúť, že k tomu, aby som tento článok vôbec napísal, ma inšpirovalo dlhodobé sledovanie závislosti na obsahu sociálnych sietí môjho veľmi dobrého kamaráta, ktorý z nich čerpá inšpiráciu a nápady. Veľmi mi to otvorilo oči. Keď sa naňho pozerám, je to akoby mal klapky na svojich očiach a zabúdal tak na vlastnú kreatívnu osobnosť a ducha, ktorý v ňom rozhodne žije. Práve vďaka nemu som pochopil, ako dokážu sociálne siete a masmédiá ovplyvniť najzákladnejšie pudy, vzorce správania, ale aj schopnosť posúdiť, čo je správne/pekné a čo nie. Vďaka iným som si uvedomil, ako imidž hudobného interpreta vytvára prostredníctvom videoklipu ideál, na ktorý sa iní snažia podobať…

Takto vznikla moja kampaň na rok 2019 – Tvorím, nekopírujem!, ktorá vznikla na základe môjho osobitého prístupu ku každému jednému projektu, nie na základe fabulovaných „bullshitov“. Preto ročne spravím len určitý počet videí, nikdy nie viac. Kvalita a kreativita si vyžaduje čas ako pitie môjho obľúbeného piva…

Záverom.

Na záver treba dodať, že tvorivosť a kreativita sú ešte stále pošliapavané zhubným a nemilosrdným kopírovaním, no našťastie sa čoraz viac u nás stretávam so zaujímavými inováciami nielen v audiovizuálnej oblasti, ale aj mnohých iných odvetviach. Čiastočne je to spôsobené lavínou videí, ktoré sa na nás valia každý deň a z väčšej časti, samozrejme to, že Slováci sú prirodzene kreatívny, pracovitý a veľmi šikovný národ, takže nemáme dôvod kopírovať, preto radšej tvorme a zviditeľnime svoje schopnosti! Ak sa niekomu zdá byť život neinšpiratívny a nudný, nech sa skúsi porozhliadať viac okolo seba. Veľa ľudí sa síce pozerá, ale nič okolo seba nevidí.

Luca Bush

Za korektúru ďakujem Patrícii Rybanskej